Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Dlaczego włosy wypadają?
Po pierwsze wiedz, że znalezienie przyczyny wypadania włosów nie jest takie proste. Jest za to bardzo istotne i warto skupić się na wskazaniu właściwego źródła problemu, by odpowiednio dobrać sposób leczenia, powstrzymać proces wypadania włosów i stymulować ich wzrost. W końcu miejsce włosów jest na głowie, a nie na szczotce czy poduszce, prawda?
Przyczyny wypadania włosów są różne i uzależnione od wieku:
- nieprawidłowa pielęgnacja
- niewłaściwa dieta
- stres
- stosowanie niektórych leków (cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych)
- zatrucie toksynami (talem, arsenem, kolchicyną)
- dolegliwości chorobowe (niedoczynność i nadczynność tarczycy)
- choroby skóry głowy (np. grzybica skóry głowy)
- ciąża lub menopauza
- silne zabiegi fryzjerskie
- pogoda
Co niszczy nasze włosy – przyczyny nieoczywiste
Przekrój przyczyn zanikania owłosienia jest szeroki a nierzadko to kombinacja kilku różnych czynników ma wpływ na gęstość i kondycję naszych włosów. Tryb życia, restrykcyjne diety, choroby, przyjmowane leki, a nawet pogoda mogą być winowajcami utraty włosów. Jeśli zastanawia Cię ten ostatni czynnik, pamiętaj, że latem włosy narażone są na promieniowane UV i wodę morską. Jesienią zmienia się nasza dieta, gdyż kończą się świeże owoce i warzywa. Włosy mogą się więc osłabić, gdy w diecie zabraknie witaminy A, C, E, witamin z grupy B, miedzi, cynku i żelaza. Zimą z kolei na włosy niekorzystnie wpływa silny wiatr, mróz, śnieg, a także tarcie włosów czapką.
Jeśli Twoje włosy są kruche, skłonne do kołtunienia i wypadania, zastanów się, w jakiej wodzie je myjesz. Jeśli jest zbyt gorąca, wypłukuje z włosów lipidową warstwę ochronną, która natłuszcza je i zapobiega zniszczeniom. Włókna włosów przesuszają się, dlatego lepiej myć włosy w wodzie letniej.
Co jeszcze osłabia włosy? Dym tytoniowy. Zawiera substancje smoliste, które osadzają się na włosach i przez to je wysuszają. W wyniku palenia papierosów włosy stają matowe i łamliwe.
Jak widać, na stan i wygląd włosów oraz ich przerzedzenie wpływają też mało oczywiste czynniki, jak bycie na diecie odchudzającej, palenie papierosów, stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, częste mocne upinanie włosów w kucyk, warkocz, albo koka, niszczenie włosów suszarką czy prostownicą. Warto zastanowić się, co fundujemy naszym włosom na co dzień. Jeśli stan naszych włosów jest niepokojący, w identyfikacji źródła problemu pomoże wizyta u lekarza trychologa i odpowiednie badania.
Wypadanie włosów ze względu na płeć
Problem wypadania lub nadmiernej utraty włosów dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Różnią nas główne źródła problemu. U kobiet utrata włosów związana jest bardziej ze zmianami hormonalnymi, ciążą i porodem, stosowaniem farb i lakierów do włosów. Za łysienie u mężczyzn odpowiada głównie wiek – zwyczajnie po 40. roku życia wzmaga się łysienie. Poza tym zbyt wysoki poziom testosteronu powoduje łysienie androgenowe.
Po czy poznać utratę włosów?
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Każdego dnia wypadają nam włosy i jest to zupełnie normalne. Dzienna utrata włosów nie powinna przekraczać od 70-100 włosów. Nadmierne wypadanie włosów ma miejsce wówczas, gdy ilość włosów w trakcie fazy wzrostu jest zmniejszona, a w fazie spoczynku - zwiększona.
Jakie sygnały mogą nas niepokoić?
- dużo więcej włosów w wannie po kąpieli i pod prysznicem,
- dużo więcej włosów na szczotce po rozczesywaniu,
- włosy w mieszkaniu, na dywanie, podłodze,
- przerzedzenia i prześwity na głowie .
Mimo że problem ten nie jest postrzegany jako prawdziwa choroba, to utrata włosów przyczynia się znacząco do dyskomfortu psychicznego a także zaburzeń w relacjach międzyludzkich.
Jak zapobiec wypadaniu włosów?
W pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty trychologa. Wywiad, badania i zalecenia to podstawa. Każdy przypadek wymaga odpowiedniej diagnozy. Na jej podstawie trycholog dobierze rozwiązanie: zabiegi, produkty do wcierania w celu dotarcia do miejsc wzrostu włosów, witaminy doustnie, środki farmaceutyczne jak hormony czy sterydy, kuracja hormonalna lub witaminowa. Podejmowane działania mogą mieć charakter wewnętrzny, polegający na zmianie diety, przyjmowaniu doustnych środków, a także zewnętrzny, czyli pielęgnacja. Najlepsze wyniki przynosi działanie kompleksowe, czyli odpowiednia dieta i kosmetyki.
Z kosmetyków o działaniu odżywczym i wzmacniającym warto wypróbować Lotion do skóry głowy przeciwko wypadaniu włosów z linii EPTA HAIR. Jest to spray do skóry głowy. To produkt testowany dermatologicznie, bez zapachowy i bez parabenów. Znajdują się w nim składniki:
- hamujące wypadanie włosów,
- poprawiające jakość wzrostu nowych włosów, ich siłę, blask i nawilżenie,
- stymulacjące mikrocyrkulację skóry głowy oraz odżywienia mieszków włosowych.
Są to wyciągi z nasion zielonego groszku, dyni zwyczajnej, ziaren kukurydzy, ekstrakty z pokrzywy i mięty pieprzowej, cyjanokobalamina, kofeina, mocznik, witamina B3, zwiększający syntezę białek, m.in.keratyny - niacynanamid oraz nawilżająca i łagodząca alantoina.
Piękne włosy to marzenie każdej kobiety i wielu mężczyzn. By były zdrowe, grube i mocne należy obchodzić się z mini delikatnie. Warto je też obserwować, gdyż działają jak „papierek lakmusowy” naszego organizmu. Jeśli dzieje się w nim coś niepokojącego, dadzą o tym znać nasze włosy. Dbajmy więc o siebie i nie bagatelizujmy symptomów. Zdrowy organizm to zdrowe włosy!