Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Alopecja, czyli od łysienia do całkowitej utraty włosów
Alopecja, czyli łysienie plackowate

Wydawać by się mogło, że łysienie dotyczy jedynie mężczyzn. Jednak problem utraty włosów dotyka również kobiet i nastolatków. I to dotkliwie. Osoby w niemal każdym wieku, z odmiennych powodów i w różnych formach tracą włosy. Plackowate miejsca bez włosów mogą oznaczać alopecję. Dowiedz się, czym jest alopecja i jak sobie z nią poradzić.

Alopecja i jej oblicza

Alopecja to choroba autoimmunologiczna, która dotyka mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci. To schorzenie objawia się w postaci wypadania włosów w okrągłych skupiskach. Powszechnie mówi się też o nim „łysienie plackowate”.

Jedna z odmian alopecji (Alopecia Areata) powoduje nagłą utratę włosów nie tylko na głowie. Okrągłe łaty pojawiają się także w innych miejscach na ciele, jak brwi, czy broda.

Powszechne jest łysienie telogenowe. To cykliczne wypadanie włosów. Może zauważyłaś, że więcej włosów tracisz na wiosnę. Najprawdopodobniej jest to spowodowane mniej zróżnicowaną „zimową” dietą, w której brakuje ważnych dla organizmu mikro- i makroelementów. Również jesienią można dostrzec ten sam problem, jednak jego przyczyna tkwi w letniej ekspozycji owłosionej skóry głowy na słońce. Dobrze wiemy, że noszenie kapeluszy, czapek czy parasola w słoneczne dni jest nierealne, stąd słabsza kondycja naszych włosów po okresie wakacyjnym.

Na włosy wypadające garściami skarżą się też kobiety po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak dlatego, że cykl włosowy wraca po ciąży do normy. Wiele ciężarnych cieszy się pięknymi i gęstymi włosami, po czym po urodzeniu dziecka włosy drastycznie im wypadają. To również łysienie telogenowe.

Najczęściej jednak mówi się o łysieniu androgenowym, za które winę ponoszą męskie hormony płciowe. Nie oznacza to jednak, że schorzenie dotyka tylko mężczyzn. Z badań wynika, że ponad 10 procent kobiet przed menopauzą i nawet 70 procent po menopauzie cierpi na ten rodzaj łysienia. U mężczyzn, nawet młodych objawia się w postaci zakoli i łysych placków na szczycie głowy. Włosy u nich są cienkie i krótkie. Mimo, iż łysienie androgeniczne uznawane jest często za łysienie naturalne, powoduje dyskomfort psychiczny i kompleksy.

Utrata włosów może być też… efektem noszonej fryzury. Traction Alopecia to tzw. łysienie z pociągania. Zjawisko jest powszechne raczej u kobiet z Ameryki Północnej i Afryki, które noszą na głowie ściśle splecione warkoczyki. Europejki z kolei często związują włosy w ciasny koński ogon. Siła ciągnąca powoduje cofnięcie się linii włosów w kierunku wierzchołka skóry głowy. W efekcie mamy wyższe czoło z mniejszą ilością cienkich i złamanych włosów.

Znane jest także wypadanie włosów związane ze starzeniem się. To Alopecia Involitional, która dotyczy kobiet i mężczyzn. Z wiekiem ilość i gęstość mieszków włosowych maleje. Przerzedzanie się włosów u osób starszych to naturalny proces.

W skrajnych przypadkach alopecja doprowadza do całkowitej utraty owłosienia. Dotyka to osób w różnym wieku, również młodych. Alopecja dotyka też zwierząt! Znany jest przypadek szympansa Jambo. Całkowicie łysy szympans mieszka w środkowej Anglii. Jest pozbawiony sierści, przez co jeszcze bardziej przypomina człowieka.

Rodzajów łysienia i wypadania włosów jest wiele, a każdy z nich ma inne podłoże. Geny, hormony, stres, urodzenie dziecka i okres laktacji, menopauza, choroba, działanie mechaniczne… Jak zatem zadbać o skórę głowy i włosy, by ograniczyć ich utratę, wzmocnić je i odzyskać pewność siebie?


Alopecja – jak radzić sobie z łysieniem? 

Zawsze na początku należy ustalić właściwą przyczynę wypadania włosów. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o sposobie leczenia łysienia. Wizyta u lekarza specjalisty, dermatologa to rozsądna decyzja. Szczegółowy wywiad  i dobre rozpoznanie są kluczowe w podjęciu dalszych kroków.  Przyczyną łysienia może być stres w pracy, przyjmowanie leków, nieumiejętnie przeprowadzane zabiegi fryzjerskie. Niekiedy wystarczy zmienić niektóre nawyki żywieniowe, przestawić się na zdrowszy tryb życia i zapanować nad stresem. W innym przypadku mogą zostać zaproponowane leki przeciwandrogenowe lub preparaty o działaniu miejscowym.

Częstym, pierwszym podejmowanym krokiem jest zaopatrzenie się w suplementy na włosy i paznokcie. uzupełnianie brakujących pierwiastków i oczekiwanie na odrost włosów. Konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania będą lepszym rozwiązaniem. Być może warto przeprowadzić trichoskopię, czyli nieinwazyjne komputerowe badanie włosów i owłosionej skóry głowy, stanowiące podstawę do diagnostyki powodów łysienia i wypadania włosów. W profilaktyce i leczeniu łysienia stosuje się czasem biostymulację skóry za pomocą mikronakłuć czyli mezoterapię mikroigłową.

Na rynku kosmetycznym są dostępne preparaty takie jak EPTA HAIR Lotion. To spray do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów. Decydując się na kosmetyk, dobrze kierować się składem preparatu, a nie obietnicami na opakowaniu. W takim dermokosmetyku ważną rolę odgrywają składniki odżywiające mieszki włosowe, jak cyjanokobalamina, kofeina i ekstrakt z pokrzywy, które jednocześnie stymulują mikrocyrkulację skóry głowy oraz poprawiają wzrost nowych włosów. 

Alopecja odbiera kobietom kobiecość. Podkopuje pewność siebie u mężczyzn. To  poważna choroba autoimmunologiczna, która pozbawia włosów. Jeśli zmagasz się z tym schorzeniem i szukasz pomocy zgłoś się do Polskiego Stowarzyszenia Alopecji, mającego na celu edukację społeczną i wspieranie osób zmagających się z łysieniem plackowatym.

Zobacz również

WYPADANIE WŁOSÓW - PROBLEM Z GŁOWY!
Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj więcej
ŁUSZCZENIE SKÓRY - PRZYCZYNY I LECZENIE
Łuszczenie skóry to swędzący i dokuczliwy problem dermatologiczny. Gdzie szukać źródeł tego zaburzenia? Jak poradzić sobie z nadmiernym rogowacenie skóry na stopach, łokciach, kolanach i rękach? Jak naprawić te uszkodzenia, odbudować barierę ochronną skóry i zapobiec łuszczeniu skóry?
Czytaj więcej
KOSMETYKI Z WITAMINĄ C - WITAMINA MŁODOŚCI
Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl