Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Przebarwienia skóry – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć
Przebarwienia skóry – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Jasna sprawa, że każdej z nas zależy nie tylko na gładkiej i jędrnej skórze... Jednolity koloryt i blask są w zasięgu pożądania każdej kobiety. Co stoi na drodze do realizacji tego celu? Przebarwienia! Są efektem działania hormonów, starzenia się skóry, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jak je rozjaśnić i wstrzymać proces powstawania ciemnych plam na twarzy i reszcie ciała? Jak poradzić sobie z przebarwieniami?

Czym są przebarwienia?

Pewnie słyszałaś o melaninie. To pigment, który odpowiada za barwę naszej skóry, włosów oraz za kolor tęczówek oczu. Słowo melanina pochodzi od greckiego słowa „melas”. Oznacza ono „brązowy” lub po prostu „ciemny”. Zwiększona ilość melaniny pojawiająca się miejscowo przybiera postać piegów lub przebarwień skóry. Te ciemne plamy mogą pojawić się nie tylko na twarzy , ale i reszcie ciała, na dekolcie, ramionach, dłoniach, nogach.

Duża ilość pigmentu, czyli hiperpigmentacja to zaburzenia barwnikowe. Nadmierna produkcja melaniny odpowiada za pojawianie się ciemnych plam i spowodowana jest najczęściej przez takie czynniki jak:

  • nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne i korzystanie z solarium,
  • problemy zdrowotne, w tym zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie leków (przeciwzapalnych, antybiotyków),
  • stany zapalne skóry prowadzące do przebarwień potrądzikowych,
  • stosowanie kosmetyków i produktów do pielęgnacji, zawierających substancje fotouczulające, a także miedź, złoto lub srebro,
  • starzenie się skóry z wiekiem, będące przyczyną tzw. plam starczych lub soczewicowatych,
  • predyspozycje genetyczne.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Jedną z częstszych przyczyn przebarwień jest trądzik. Niestety te wstydliwe i nieestetyczne zmiany skórne, którym nierzadko towarzyszą stany zapalne, nawet po zniknięciu i podleczeniu skutkują uszkodzeniami skóry. W miejscu krostek powstają blizny, które po czasie przekształcają się w przebarwienia potrądzikowe.

Przebarwienia hormonalne

Przyjmowanie hormonów, takich jak pigułki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, czy silne zmiany hormonalne w trakcie ciąży przyczynia się do powstawania nieproszonych gości, jakimi są plamy na skórze. Pojawiają się też wskutek nadczynności tarczycy, czy dolegliwości wątroby. Problem plam hormonalnych dotyka aż 90% kobiet po 50. roku życia. Niestety pojawiają się najczęściej w miejscach odsłoniętych, jak twarz, dekolt i ręce.

Przebarwienia słoneczne

Kolejny popularny winowajca przebarwień to słońce. Gdy relaksujemy się zażywając słonecznych kąpieli, nie myślimy o tym, że opalanie może skończyć się nie tylko opalenizną, ale i ciemniejszymi, nieregularnymi plamami na skórze. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza produkcję melaniny. Komórki narażone na silną ekspozycję słoneczną nie redukują barwnika do normalnego poziomu. Plamy to reakcja obronna organizmu przed słońcem, które nie tylko wysusza skórę i podkreśla zmarszczki, lecz również przyczynia się do powstawania przebarwień.

Przebarwienia na skórze dojrzałej

Starzenie skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia. Przebarwienia dotyczą głównie kobiet i powstają około 30. roku życia. Skóra z wiekiem traci jędrność i staje się podatna na powstawanie ciemniejszych plamek. Najczęściej pojawiają się one na twarzy oraz dłoniach. Skóra dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki powinny zawierać składniki regeneracyjne. Wskazana jest witamina C o działaniu antyoksydacyjnym i pobudzająca produkcję kolagenu.

Przebarwienia na skórze – jak z nimi walczyć?

Metody zwalczania przebarwień są różne, od domowych maseczek na bazie owoców i warzyw o właściwościach rozjaśniających, przez miejscowe preparaty wybielające na przebarwienia skóry, po zabiegi kosmetyczne, mikrodermabrazję, kwasy i operacje laserowe w gabinetach dermatologii estetycznej.

Z domowych sposobów skuteczny i niezwykle prosty w przygotowaniu jest tonik złuszczający. Wystarczy zmieszać w tych samych proporcjach wodę mineralną z sokiem z cytryny. Przemywamy preparatem twarz rano i wieczorem. Przechowujemy go maksymalnie 7 dni w lodówce. Taki tonik będzie działał na naszą skórę odświeżająco, rozjaśniająco i dotleniająco. Zapewnia to witamina C, czyli kwas askorbinowy. Wśród innych domowych sposobów wymienia się maseczkę ze świeżego ogórka, przemywanie twarzy maślanką, czy kurację marchewkową.

Niedoskonałości kolorytu skóry redukują specjalistyczne kosmetyki. O ich skuteczności decyduje głównie skład i to na niego należy zwracać szczególną uwagę. Jakich składników warto poszukiwać na etykietach? Składników aktywnych skutecznych w walce z przebarwieniami. Jednym z nich jest HPPA, czylikwas 2-(hydroksyfenoksy)-propionowy). Działa depigmentująco i redukuje nadprodukcję melaniny, hamuje tyrozynazę, przynosząc efekt rozjaśnienia. Kolejny składnik to kwas salicylowy. Działa złuszczająco, przyspiesza zanikanie istniejących przebarwień.

Ujednolicony koloryt skóry osiągniemy w krótszym czasie i z lepszym efektem, jeśli sięgniemy po serię kosmetyków. Taką serię z formułami zawierającymi rozjaśniające oraz złuszczające składniki proponuje Eptaderm. EPTA SPOT to linia dermokosmetyków do walki z zaburzeniami hiperpigmentacyjnymi skóry. Jest kompletną odpowiedzią na problem przebarwień - od oczyszczania, poprzez codzienną pielęgnację na dzień, intensywną na noc, aż do maksymalnej ochrony przeciwsłonecznej.

Walkę z przebarwieniami zaczynamy od złuszczania i oczyszczania, bo aby jakikolwiek preparat dobrze zadziałał, musimy pozbyć się naskórka blokującego dostęp składników aktywnych. Dlatego pielęgnację rozpoczynamy od delikatnego peelingu EPTA SPOT Cleansing Light Scrub. Kolejny krok to kwasy i przeciwstarzeniowa witamina C. To już część składników kremu na dzień EPTA SPOT Day Cream

Usuwanie przebarwień skóry – złote zasady

Sposób pozbywania się przebarwień będzie zależny od przyczyny i miejsca ich powstania. Najlepiej leczenie rozpocząć od wizyty u lekarza dermatologa. Warto pamiętać też, że efekty przyniesie regularność i powtarzalność, niezależnie, czy będziemy usuwać przebarwienia za pomocą maseczek, dermokosmetyków, czy rozjaśniających zabiegów kosmetycznych.

Zapobiegawczo do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych można wdrożyć całoroczne stosowanie kremów do twarzy z wysokim filtrem. Warto przemyśleć kwestie korzystania z solarium i ograniczyć je do minimum. Jeśli przyjmujesz leki i zamierzasz się opalać, przeczytaj ulotkę, by uniknąć przebarwień, odbarwień i fotouczuleń.

Nie zawsze udaje się całkowicie pozbyć przebarwień. Lecz samo ich rozjaśnienie i zmniejszenie ich widoczności poprawi wygląd Twojej skóry i z pewnością także nastrój.

Zobacz również

DLACZEGO DERMOKOSMETYKI?
Piękno zaczyna się od zadbanej, zdrowej skóry. Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru liczne produkty do pielęgnacji skóry. Wśród nich kosmetyki drogeryjne, naturalne, produkty ziołowe, TCM, czyli tradycyjnej medycyny chińskiej oraz dermokosmetyki. Czym są dermokosmetyki? Czym różnią się od innych produktów? Jak działają na naszą skórę.
Czytaj więcej
KOSMETYKI Z WITAMINĄ C - WITAMINA MŁODOŚCI
Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Czytaj więcej
WYPADANIE WŁOSÓW - PROBLEM Z GŁOWY!
Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (1)

Ania
25 listopada 2020

Przebarwienia są trudne do usunięcia, walka z nimi jest nierówna....:( ale zawsze warto poczytać ciekawe informacje...

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl