Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Łuszczenie skóry – przyczyny i leczenie
Łuszczenie skóry – przyczyny i leczenie

Łuszczenie skóry to swędzący i dokuczliwy problem dermatologiczny. Gdzie szukać źródeł tego zaburzenia? Jak poradzić sobie z nadmiernym rogowacenie skóry na stopach, łokciach, kolanach i rękach? Jak naprawić te uszkodzenia, odbudować barierę ochronną skóry i zapobiec łuszczeniu skóry?

Zrozumieć naskórek

By zrozumieć problem dermatologiczny, jakim jest nadmierne rogowacenie, zacznijmy od budowy naszej skóry, a konkretnie od naskórka. Naskórek to najcieńszy nabłonek pokrywający powłokę naszego ciała. Składa się z 5 warstw, od najgłębiej położonej – podstawowej, przez warstwę kolczystą, ziarnistą i jasną, po warstwę rogową. Ta ostatnia, najbardziej wierzchnia warstwa naskórka, zbudowana jest z dużych, płaskich, wielościennych, martwych i bezjądrzastych komórek wypełnionych keratyną. Keratyna zapobiega przedostawaniu się w głąb skóry promieniowania, niepożądanych związków chemicznych, a także mikroelementów stałych. Komórki zewnętrznej warstwy rogowej podlegają keratynizacji. W trakcie tego procesu komórki keratynocytów stopniowo obumierają tworząc nieprzepuszczalną dla wody i ulegającą okresowemu złuszczaniu zrogowaciałą warstwę naskórka. Niekiedy pojawiają się jednak zaburzenia w procesie keratynizacji prowadzące do licznych chorób skóry, takich jak łuszczyca lub hiperkeratoza. Skupimy się dziś na tym ostatnim

Hiperkeratoza – czym jest?

Hiperkeratoza to znaczne zgrubienie warstwy rogowej naskórka. Związana jest z jego nadmiernym rogowaceniem. Warstwa rogowa naskórka, to najprościej ujmując poziom martwych komórek, które stopniowo się złuszczają. Dziennie zrzucamy od 0,5 do 1,5 dekagrama naskórka. W przypadku nadmiernego rogowacenia naskórka, to rogowacenie i łuszczenie się skóry jest spotęgowane. Ta przypadłość występuje najczęściej na stopach, łokciach, kolanach i rękach. Ale rogowacenie naskórka dotyczy całego ciała a nawet skóry głowy. W miejscach dotkniętych hiperkeratozą naskórek może przybierać kolor żółty, żółto-szary, brunatnoszary, a wysuszona skóra będzie spękana, krucha i łuszcząca się. Może dochodzić do pęknięć i stanów zapalnych, a nawet  do uszkodzeń wegetatywne układów zakończeń nerwowych gruczołów potowych i łojowych. W konsekwencji poszczególne warstwy skóry nie otrzymują wystarczającej ilości płynów i lipidów.

Nadmierne rogowacenie skóry – przyczyny

Łuszczenie skóry na łokciach i kolanach, zgrubienia na piętach, swędzące miejsca mogą wyglądać na niewielki problem. W rzeczywistości źródła tych dolegliwości mogą być poważniejsze i wymagające natychmiastowej diagnozy i reakcji:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • zaburzenia wegetatywne,
  • cukrzyca,
  • reumatyzm,
  • choroby wątroby i nerek,
  • źle dobrane obuwie,
  • podrażnienia i obtarcia,
  • nieprawidłowa higiena skóry,
  • nadwaga (powoduje stały zwiększony nacisk na podeszwę stopy i jej podrażnienia).

Nieleczona hiperkeratoza prowadzi do powstania bolesnych pęknięć, nagniotków, bruzd. Często z hiperkeratozą współistnieją zakażenia grzybicze.

Co pomaga na rogowacenie naskórka?

Przy dolegliwościach tego typu skóra zazwyczaj jest podrażniona. Potrzebuje odpowiedniej higieny, nawilżenia i zmiękczenia. W przypadku hiperkeratozy stóp konieczny jest dobór wygodnego i przewiewnego obuwia. Warto przyjrzeć się noszonym skarpetom, czy są wykonane z naturalnych surowców. Nagniotki i pęknięcia warto namaczać w ciepłej wodzie. Pomocne będą peelingi, preparaty z mocznikiem, mające właściwości złuszczające, kremy natłuszczające. Warto rozważyć wizytę i podologa i zastosowanie zabiegów pielęgnacyjnych, które zaleci.

Zmiany rumieniowe i łuszcząca się skóra mogą zostać poddane specjalnej terapii kosmetycznej. Dobierając preparaty warto kierować się testami dermatologicznymi oraz składem danych produktów. Istotne, by tego typu zmiany skórne poddawać odpowiedniej terapii, począwszy od oczyszczania.

EPTA PSO to kompletna linia stworzona specjalnie do kosmetycznej terapii wszystkich form hiperkeratozy oraz zmian rumieniowo-złuszczających. Program do wspomagania leczenia zmian rumieniowych i łuszczenia się skóry łączy w sobie działanie wszystkich składników aktywnych, odpowiednio dobranych dla jak najefektywniejszego działania, wspomaga efekt keratoredukujący w miejscach łuszczenia się skóry oraz w miejscowych zgrubieniach i zrogowaceniach na kolanach, stopach, piętach, łokciach i rękach, wywołanych także czynnikami patologicznymi.

Na program terapeutyczny EPTA PSO składa się m.in. to silny krem redukujący łuszczenie skóry, szczególnie w miejscowych zgrubieniach skóry i łuskach. EPTA PSO 30 Cream zawiera 30% stężenia mocznika i przeznaczony do stosowania na skórę głowy i ciało. Jeśli potrzebne jest silniejsze działanie kerato-redukujące i przeciwświądowe można sięgnąć po intensywniejszy krem EPTA PSO 50 PLUS Cream z 50% stężeniem mocznika oraz składnikami poprawiającymi barierę ochronną skóry, dającymi natychmiastowy i długotrwały efekt nawilżający, zapobiegającymi uszkodzeniom skóry i przywracającymi zasoby aminokwasów.

Łuszczyca paznokci

Osoby borykające się z łuszczycą skóry dotyka też inny problem - łuszczycowe zmiany paznokciowe. Choroba zajmuje macierz paznokcia i dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. W płytce paznokciowej mogą pojawiać się podłużne bruzdy. Płytka może mieć nierówną powierzchnię, albo  łuszczyć się i kruszyć. Takie paznokcie z widocznymi anomaliami chorobowymi potrzebują odbudowy. W tej roli sprawdza się odżywka EPTA PSO Nails, która działa antybakteryjnie, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne. Specjalne składniki odbudowują i nawilżają płytkę paznokciową i chronią paznokcie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Co istotne, preparat ten nie jest lakierem. Po aplikacji na paznokcie wchłania się w płytkę, nie pozostawiając filtru. Taka forma preparatu jest komfortowa w użytkowaniu szczególnie dla mężczyzn, którzy obawiają się korzystania z odżywek i lakierów regenerujących, które są widoczne na płytce paznokcia w postaci śliskiej, błyszczącej powłoki. Przy terapii z EPTA PSO Nails widoczny jest jedynie efekt zregenerowanych paznokci.

Dermokosmetyki z linii EPTA PSO redukują łuszczenie skóry, szczególnie w miejscowych jej zgrubieniach i na łuskach, odbudowując barierę ochronną i przywracając jej balans hydrolipidowy. Dobra pielęgnacja, nawilżenie pomogą zwalczyć problem łuszczącej się skóry.

Zobacz również

WYPADANIE WŁOSÓW - PROBLEM Z GŁOWY!
Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj więcej
PRZEBARWIENIA SKÓRY – WSZYSTKO, CO POWINNAŚ O NICH WIEDZIEĆ
Jasna sprawa, że każdej z nas zależy nie tylko na gładkiej i jędrnej skórze... Jednolity koloryt i blask są w zasięgu pożądania każdej kobiety. Co stoi na drodze do realizacji tego celu? Przebarwienia! Są efektem działania hormonów, starzenia się skóry, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jak je rozjaśnić i wstrzymać proces powstawania ciemnych plam na twarzy i reszcie ciała? Jak poradzić sobie z przebarwieniami?
Czytaj więcej
DLACZEGO DERMOKOSMETYKI?
Piękno zaczyna się od zadbanej, zdrowej skóry. Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru liczne produkty do pielęgnacji skóry. Wśród nich kosmetyki drogeryjne, naturalne, produkty ziołowe, TCM, czyli tradycyjnej medycyny chińskiej oraz dermokosmetyki. Czym są dermokosmetyki? Czym różnią się od innych produktów? Jak działają na naszą skórę.
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl