Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych? Jakie kroki podjąć, gdy mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym? Jak leczyć zmiany skórne i jak pielęgnować skórę trądzikową?
Trądzik, czyli przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego, którego typowym objawem są nieestetyczne krostki, nie zawsze znika wraz z wiekiem młodzieńczym. Z trądzikiem walczy dziś wielu dorosłych. Trądzik z premedytacją ignoruje pesel. Spotykamy się też z różnymi źródłami uciążliwych zmian skórnych u osób w wieku dorosłym. Mamy do czynienia z trądzikiem estrogennym, grzybicznym, menopauzalnym, posterydowym, trądzikiem niemowlęcym dotykającym nawet 20% nowo narodzonych dzieci, czy trądzikiem dorosłych występującym zarówno u 30-latków, jak i 40-latków.
Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych?
Za problem zmian skórnych możemy winić zaburzenia gospodarki hormonalnej, a dokładnie niedobór lub nadprodukcję hormonów męskich – androgenów. Androgeny w skórze odpowiadają za regulację funkcjonowania gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Namnażanie się bakterii Propionibacterium acne odpowiada za występowanie wykwitów trądzikowych. Wykwity te możemy podzielić na niezapalne – są to zaskórniki otwarte i zamknięte, a także wykwity zapalne, przybierające postać krostek i grudek.
Trądzik hormonalny częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jednak to u mężczyzn obserwuje się jego cięższe kliniczne postaci.
Nadmiar sebum
Występowanie trądziku często łączymy z pracą gruczołów łojowych. Sam łój, czyli sebum to substancja, której potrzebujemy. Jego obecność warunkuje prawidłowe utrzymanie i funkcjonowanie bariery naskórkowej, nawilżanie powierzchni skóry i działanie przeciwbakteryjne. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że nasza skóra jest szara i szorstka. Z kolei nadmiar sebum powoduje błyszczenie skóry, pojawienie się zaskórników i nieestetycznych wyprysków.
Trądzik hormonalny – źródła i objawy
Trądzik przybiera różne formy, od kaszki, przez krostki, którym może towarzyszyć stan zapalny, po ropne torbiele. Wypryski pojawiają się w okolicy nosa, żuchwy, ust, na czole, policzkach i szyi, a nawet na dekolcie, ramionach i plechach. Skóra w tych miejscach może być zaczerwieniona, swędząca, bolesna.
Istnieją czynniki stymulujące gruczoły łojowe, a w efekcie rozwój wykwitów. Zalicza się do nich:
- przewlekły stres,
- dieta,
- używki,
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Leczenie trądziku u dorosłych
Trądzik leczyć można farmakologicznie oraz sposobami domowymi. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty dermatologa lub endokrynologa. Proces leczenia rozpoczyna się od przeprowadzenia badań hormonalnych. Badane jest stężenie następujących hormonów:
- hormony tarczycy, tj. TSH, FT3, FT4,
- testosteron wolny i całkowity,
- dehydroepiandrosteron (DHEA),
- hormon folikulotropowy (FSH),
- hormon luteotropowy (LH),
- prolaktyna,
- insulina.
Leczenie trądziku będzie uzależnione od wyników badań i obrazu klinicznego. Wśród leków stosowanych w terapii doustnej trądziku pospolitego pojawiają się retinoidy i antybiotyki. W niektórych przypadkach stosuje się tabletki antykoncepcyjne. Wówczas terapia hormonalna u kobiet z objawami trądziku wymaga współpracy dermatologa i ginekologa. Dermatolog może przepisać również terapię kremami, maściami i żelami. Trzeba pamiętać, że leczenie miejscowe polegające na usunięciu wykwitów chorobowych oraz złagodzeniu ich objawów wymaga czasu i cierpliwości.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Farmakologiczne leczenie trądziku to działanie połowiczne. Właściwa pielęgnacja skóry powinna stać się codziennym rytuałem osoby zmagającej się z trądzikiem hormonalnym, a w jej łazience nie może zabraknąć odpowiednich dermokosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej i trądzikowej. Skóra powinna być dobrze oczyszczona i złuszczona. Pozbycie się złuszczonego naskórka oraz nadmiaru sebum ma przygotować skórę do przyjęcia kolejnego preparatu o właściwościach normalizujących, przeciwzapalnych i nawilżających.
Kompleksowe rozwiązanie daje całkowicie bezzapachowa i pozbawiona parabenów linia EPTA AC do oczyszczania i leczenia skóry tłustej oraz trądzikowej u osób młodych i dorosłych. EPTA AC Cleansing Scrub to preparat do codziennego oczyszczania skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Zawarte w formule mikrocząsteczki złuszczające wraz z pozostałymi składnikami regulują wydzielanie sebum oraz dokładnie oczyszczają skórę trądzikową, przy jednoczesnej ochronie jej bariery fizjologicznej. Doskonale przygotowuje skórę przed nałożeniem emulsji matującej - EPTA AC Emulsion. Emulsja zawiera składniki pozwalające zredukować znacząco wydzielanie sebum i pozostawiające skórę zmatowioną. Może być używany samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Beztłuszczowa formuła delikatnej emulsji świetnie sprawdzi się jako baza pod makijaż.
Trądzik nie zawsze mija z wiekiem młodzieńczym. Wiele osób w wieku dorosłym cierpi z powodu zmian skórnych. To nie tylko problem estetyczny. Wpływa też na stan psychiczny. Powoduje stres, frustrację, negatywne emocje i obniżenie poczucia własnej wartości. Lekceważony problem może mieć duże konsekwencje dla zdrowia, urody i psychiki. Dodatkowo nawet wygrana walka z trądzikiem pozostawia po sobie ślady w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych. Na szczęście takie „pamiątki” też możemy złagodzić wykorzystując odpowiednie preparaty na przebarwienia.
Życzymy wytrwałości i powodzenia w walce z trądzikiem.