Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Jak witamina C działa na skórę?
Zbawiennie! Korzyści z jej stosowania jest ogrom. Skóra podziękuje Ci za potraktowanie jej właśnie witaminą C. Dlaczego? Przede wszystkim działa ona przeciwzmarszczkowo, gdyż zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad elastyny i kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Dwa pierwsze to budulce tkanki łącznej utrzymujące skórę w dobrej kondycji. Kolagen odpowiada za właściwą wilgotność skóry, a elastyna nadaje jej sprężystości i elastyczności. Z kolei kwas hialuronowy, występujący naturalnie w organizmie człowieka, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Witamina C chroni również przed powstawaniem rozszerzonych naczyń. Poza tym, dzięki temu, że hamuje aktywność tyrozynazy rozjaśnia przebarwienia. Ma właściwości depigmentacyjne, hamuje syntezę melaniny dzięki czemu mogłaś słyszeć o właściwościach rozjaśniających przebarwienia, blizny i plamy na skórze.
Która z nas nie chciałaby mieć jędrnej skóry o jednolitym kolorze, w dodatku pozbawionej zmarszczek? Twarz to nasza wizytówka i utrzymanie jej młodego i zdrowego wyglądu to jeden z celów każdej kobiety. Aktywna witamina C wykazuje silne właściwości anti-agingowe oraz antyoksydacyjne. Przyczynia się do opóźniania starzenia się komórek skóry oraz uszczelniania naczyń krwionośnych. Dzięki temu witamina C zwiększa ich elastyczność i zapobiega tworzeniu się obrzęków. To nie koniec! Witamina C działa złuszczająco i antybakteryjnie. Jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym!
Jak dostarczyć skórze witaminy C?
Na początek istotna informacja na temat samej witaminy C. Warto wiedzieć, że nie występuje ona naturalnie w naszej skórze. Do jej przekształcania brakuje nam pewnego enzymu. Owszem, można dostarczać ją do organizmu w postaci pożywienia oraz suplementacji doustnej w formie tabletek. Taka forma powoduje, że niewielka frakcja witaminy dostaje się do naszej skóry. Stąd wniosek, że najbardziej efektywną formą dostarczenia skórze witaminy C jest stosowanie kremu bądź serum.
Jakie wymagania powinien spełniać preparat z witaminą C
Badania kliniczne dowodzą skuteczności witaminy C. Witamina ta w formie kwasu askorbinowego (L-ascorbic acid) może powodować zaczerwienia i uczucie szczypania skóry. Dlatego w dostępnych na rynku kosmetykach stosuje się pochodne witaminy C, czyli tzw. estry, a wśród możemy spotkać: Ascorbyl palmitate, Sodium Ascorbyl Phosphate, Magnesium Ascorbyl, Palmitate Disodium, Ascorbyl Phosphate, Ascorbic Sulphate. Estry, czyli pochodne witaminy C są rozpuszczalne w tłuszczach, co pozwala im łatwiej przenikać między lipidami spoiwa międzykomórkowego skóry. Docierają więc głębiej niż witamina C w czystej postaci. Estry te charakteryzują się również wysoką stabilnością, nie ulegają rozkładowi pod wpływem światła i tlenu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kosmetyk z witaminą C? Na ilość dodatkowych substancji w składzie. Zasada jest prosta - im mniej, tym lepiej.
Stężenie witaminy C w kosmetykach
Poszukując preparatu z witaminą C zetkniecie się z różnymi stężeniami. Zwykle zawartość jej wynosi między 8% a 20%. Dostępne są kremy, sera, ampułki, płatki. Z syntetyczną witaminą C. W preparatach pod oczy będzie ono jeszcze niższe, bo od 3% do 5%. Kosmetyki ze stężeniem poniżej 10% będą mało skuteczne. Zadowalające efekty przynosi witamina C w stężeniu już 15 %.
Wybierając produkt z witaminą C warto sięgnąć po serum. Dlaczego serum, a nie krem? Czas użytkowania kremu jest dłuższy i każde odkręcenie wieczka powoduje zmniejszenie skuteczności preparatu. Przy każdym otwarciu pojemniczka czy otwarciu ampułki witamina C utlenia się i traci swoje właściwości - staje się mniej aktywna. Stąd serum, w dodatku w szczelnym i nietransparentnym opakowaniu, sprawdzi się najlepiej. Ponadto opakowanie powinno mieć wąskie ujście dla preparatu tak, by miał on jak najmniejszy kontakt z powietrzem.
Serum EPTA C35 z Eptaderm spełnia te kryteria. Co więcej posiada najwyższe na rynku stężenie witaminy C. Aż 35%!
W składzie znajduje się pochodna witaminy C Sodium Ascorbyl Phosphate. Dlaczego właśnie ta, a nie inna? Jest to substancja o działaniu przeciwutleniającym i przeciwrodnikowym. Hamuje procesy egzogennego starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. To substancja o wysoce efektywnym działaniu. Znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej, cery dojrzałej - kosmetyki anti-age, w preparatach po opalaniu oraz w kosmetykach anty-cellulitowych. Zapewnia produktowi trwałość, zabezpiecza przed zmianami barwy oraz konsystencji.
Silnie skoncentrowane serum EPTA C35:
- koryguje uszkodzenia skóry
- stymuluje syntezę kolagenu
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry
- niweluje wolne rodniki
- blokuje mechanizm hiperpigmentacji
- rozświetla skórę
- ujednolica koloryt cery
- ujędrnia skórę
Jest to doskonały kosmetyk do samodzielnego stosowania lub jako kontynuacja po zabiegach w klinice medycyny estetycznej. Przeznaczony zarówno dla młodych osób, chcących zapobiec przedwczesnemu starzeniu, jak i starszych, pragnących zredukować widoczne skutki upływu czasu.
W serum zastosowano AIRLESS SYSTEM. To opakowanie bez dostępu powietrza, które zapewnia stabilność produktu i nieutlenianie się witaminy C. W składzie znajduje się witamina C w stężeniu 35% oraz szwajcarska woda lodowcowa o działaniu kojącym i łagodzącym. Jest to dermokosmetyk, czyli preparat przebadany dermatologicznie, pozbawiony zapachu i parabenów.
Witamina C to „witamina młodości”. Dzięki niej skóra jest bardziej jędrna i pełna blasku. Tyle dobroci w jednej witaminie! Podaruj ją swojej skórze i włącz serum z witaminą C do codziennej pielęgnacji.
Zobacz również



Aga M.
Witamina C to mój ukochany składnik w kosmetykach:) Bardzo ciekawy tekst!