Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Sucha skóra - jak jej pomóc?
Sucha skóra - jak jej pomóc?

Odczucie suchej skóry ma obecnie coraz więcej osób. Pojawia się, gdy skóra nie otrzymuje wilgoci ani natłuszczenia, których potrzebuje. Sucha skóra może być zaczerwieniona, łuszcząca się, swędząca, a nawet bolesna. Aby zapewnić jej komfort wystarczy podstawowa pielęgnacja. Tylko jaka?

Co powoduje suchą skórę?

Czy lato, czy zima - skóra może być zbyt sucha i odwodniona. Dlaczego? Bo jej niski poziom nawilżenia nie zależy, jak wielu się wydaje, wyłącznie od zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Przyczyn, które doprowadzają do suchości i szorstkości skóry jest znacznie więcej, a niektóre z nich nie są oczywiste.

Sucha skóra - przyczyny

  • picie za małej ilości wody i wartościowych płynów, takich jak niegazowana woda i soki naturalne,
  • spożywanie zbyt małej ilości wartościowych tłuszczy (nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • zbyt mała ilość bioflawonoidów w diecie – zawierają je surowe owoce i warzywa o ciemniejszej barwie, takie jak jagody, aronia, czarna porzeczka, borówka amerykańska, buraki, brokuły,
  • czynniki środowiskowe, takie jak chłodniejsze powietrze, niskie temperatury, wiatr lub suche powietrze,
  • zbyt częste mycie skóry z użyciem źle dobranych kosmetyków,
  • niezrównoważone pH skóry,
  • niektóre dolegliwości zdrowotne – niedoczynność tarczycy, choroba nerek, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, anoreksja, cukrzyca mogą dawać objawy suchej skóry.

Sucha skóra - jak można pomóc i przywrócić jej nawilżenie?

W większość przypadków możesz podjąć kilka prostych kroków – pewne elementy wprowadzić do swojej codziennej rutyny, a inne wyeliminować. Czasem mniej znaczy więcej i lepiej! :)

Wiele przypadków suchej skóry ustępuje po zwiększeniu przyjmowania dużej ilości wody i regularnym nakładaniu dobrego kremu nawilżającego. Stosowanie balsamów, kremów nawilżających przez cały dzień z reguły łagodzi suchość skóry. Składniki, których warto szukać w składach takich kremów, to:

  • olej jojoba
  • witaminy, m.in. witamina E
  • gliceryna
  • lanolina
  • kwas hialuronowy
  • kwas mlekowy
  • olej mineralny
  • wazelina
  • masło shea

Pielęgnację skóry suchej warto zacząć od dwóch nieskomplikowanych kroków.

Krok 1 to OCZYSZCZANIE.
Oczyszczanie bez podrażnień i odpowiednie nawilżenie podczas codziennego mycia twarzy i ciała z przesuszoną skórą zagwarantuje EPTA CREME Cleansing. Ten preparat z delikatną bazą myjącą i olejem ze słodkich migdałów oraz witaminą E w składzie polecany jest dla cery wysuszonej oraz skóry suchej na skutek terapii farmakologicznych. 

Krok 2 to NAWILŻANIE.
Tu sprawdzi się krem ze skutecznym i przebadanym dermatologicznie składem. EPTA CREME Face to krem przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej, także na skutek terapii farmakologicznej. Działa na skórę nawadniająco, ochronnie i odbudowuje barierę hydrolipidową. Idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż.

Czym skóra sucha różni się od skóry odwodnionej?

Skóra sucha to nie to samo, co skóra odwodniona. Skóra sucha wytwarza mniej sebum i zwykle brakuje jej lipidów odpowiadających za prawidłowy poziom nawilżenia. Objawia się przez szorstkość, napięcie, zwiotczenie, zmatowienie. Z reguły gołym okiem widać, że skóra nie jest jędrna. Dodatkowo możemy odczuwać ściągnięcie. Taka skóra ma tendencję do powstawania zmarszczek mimicznych. Skóra sucha pojawia się nie tylko u dorosłych. Może dotykać także dzieci, kobiet w ciąży. Skóra sucha potrzebuje przede wszystkim odbudowy poziomu lipidów, nawilżenia i nawodnienia. 

Do pojawienia się skóry odwodnionej przyczynia się zaburzone utrzymywanie prawidłowej ilości wody w naskórku, brak odpowiedniego nawilżenia, terapie farmakologiczne, które nierzadko przynoszą skórze efekt odwadniający. Nie każda przyczyna jest oczywista. Czasem cieżko nam zdać sobie sprawę z tego, że winę za nieprawidłowy stan nawilżenia skóry ponosi nasza pielęgnacja, którą przeprowadzamy nieprawidłowo lub używając wysuszających kosmetyków. Czynnikami wpływającymi na pojawienie się skóry odwodnionej są także wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne, klimatyzacja, suche powietrze, czy stres.

Objawy skóry odwodnionej są zbliżone do tych, jakie towarzysza skórze suchej, czyli utrata elastyczności i blasku oraz uczucie ściągnięcia. Jednak skóra odwodniona narażona jest bardziej na podrażnienia, jest cienka i delikatna. Mitem jest, że skóra odwodniona występuje jedynie u osób ze skórą suchą. Ten problem dotyczyć może wszystkich typów skóry, zarówno suchej, jak i tłustej i mieszanej. Czego zatem potrzebuje skóra odwodniona? Podstawą powinna być pielęgnacja kremem z dobrym składem, dedykowanym skórze odwodnionej. Preparat powinien zapewnić skórze nawodnienie, nawilżenie, odbudowę warstwy lipidowej i ochronę.

 

Jak jeszcze nawilżać skórę suchą i odwodnioną?

Istnieje szereg prostych nawyków pomagających ukoić suchą skórę:

  • nawilżanie od wewnątrz, czyli wypijanie odpowiednio dużej ilości wody (absolutne minimum to 1,5 litra wody dziennie),
  • spożywanie pokarmów bogatych w wodę, np. melony, arbuzy,
  • jedzenie żywności zawierającej bioflawonoidy i dobre tłuszcze (np. włączenie do swojej diety awokado i owoców z ciemną skórką)
  • mycie twarzy chłodną lub letnią wodą, a nie gorącą,
  • regularne oczyszczenie skóry twarzy delikatnym preparatem,
  • oklepywanie skóry po jej umyciu zamiast pocierania jej ręcznikiem,
  • stosowanie kremu nawilżającego i ochronnego, nakładanie go szczególnie zaraz po osuszeniu skóry po jej umyciu,
  • sięganie po delikatne, bezzapachowe produkty do pielęgnacji skóry,
  • wybieranie kosmetyków przeznaczonych do rodzaju posiadanej skóry, np. jeśli masz wrażliwą skórę, używaj produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • stosowanie maseczek nawilżających na skórę twarzy, szyję oraz dekolt,
  • regularne złuszczanie skóry poprzez stosowanie delikatnego peelingu (enzymatycznego lub z mikrogranulkami),
  • unikanie pomieszczeń klimatyzowanych, przebywania w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery oraz używanie nawilżaczy w pomieszczeniach z suchym powietrzem,
  • używanie ochrony przeciwsłonecznej,
  • nawilżanie skóry 365 dni w roku, latem i zimą. 

Jeśli po zastosowaniu odpowiedniej diety bogatej w wodę, kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce oraz pielęgnacji skóry odpowiednimi kosmetykami nadal czujesz i widzisz, że skóra być może potrzebujesz porady lekarza. Nie ignoruj suchej skóry. To sygnał z Twojego organizmu, któremu warto się przyjrzeć.

 

Zobacz również

DLACZEGO DERMOKOSMETYKI?
Piękno zaczyna się od zadbanej, zdrowej skóry. Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru liczne produkty do pielęgnacji skóry. Wśród nich kosmetyki drogeryjne, naturalne, produkty ziołowe, TCM, czyli tradycyjnej medycyny chińskiej oraz dermokosmetyki. Czym są dermokosmetyki? Czym różnią się od innych produktów? Jak działają na naszą skórę.
Czytaj więcej
KOSMETYKI Z WITAMINĄ C - WITAMINA MŁODOŚCI
Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Czytaj więcej
WYPADANIE WŁOSÓW - PROBLEM Z GŁOWY!
Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl