Po okresie letnim wiele z nas zauważa poprawę stanu cery. Skóra jest opalona, gładsza. Niedoskonałości w postaci małych czerwonych krostek zniknęły lub są mniej widoczne. Czy słońce rzeczywiście jest naszym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem? Czy może jednak słoneczne kąpiele mają drugą… ciemną stronę medalu?
Skóra po słońcu
Może wydawać się, że promieniowanie słoneczne jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Słońce pomaga tylko pozornie. Fakt, że po dłuższej ekspozycji na słońce czy okresie letnim, można zauważyć redukcję trądziku. Jednak po tym czasie zmiany skórne mogą nie tylko nawrócić, ale i uderzyć ze zdwojoną siłą.
Wierzchnia część skóry – rogowa, jest pogrubiona i przesuszona. Naturalnym mechanizmem obronnym w tej sytuacji jest wzmożona produkcja łoju. A z czym wiąże się ona dalej? Gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, skóra staje się tłusta, świecąca, łój gromadzi się w porach i w ten sposób powstają zakórniki. Stan zapalny objawia się w postaci grudek, krost, torbieli. Dlatego osoby z trądzikiem powinny zachować umiar w kwestii kontaktu skóry z promieniowaniem słonecznym.
Warto wiedzieć, że istnieje odmiana wysypki trądzikopodobnej – acne Mallorca, która pojawia się kilka dni po pierwszej ekspozycji na słońce lub po zbyt intensywnym opalaniu. To nadwrażliwość mieszka włosowego na światło, zwana także trądzikiem wiosennym. Stosowanie kremów z filtrem już na wiosnę nie jest zatem przesadą, szczególnie u osób ze skłonnościami do wyprysków.
Dodatkowo słońce utrwala blizny potrądzikowe. Lecznicze działanie słońca to mit, a intensywne opalanie zamiast zwalczyć trądzik, może go tylko nasilić i przysporzyć nam przebarwień. Ciemne plamy na skórze są efektem hiperpigmentacji, czyli nadprodukcji melaniny. Skóra broni się w ten sposób przed nadmiarem słońca, które jej fundujemy.
Przebarwienia posłoneczne
Walczenie z trądzikiem za pomocą słońca to błędne koło, w którym chwilowa euforia z poprawy cery przechodzi w chwile rozpaczy przed lustrem, gdy pojawiają się nowe stany zapalne, nawrót trądziku oraz przebarwienia skórne w postaci plam i nierównego kolorytu skóry. Wówczas dobrze sięgnąć po sprawdzone preparaty nie tylko do skóry tłustej i trądzikowej, ale i wspomagające rozjaśnienie istniejących przebarwień, a także zapobiegające powstawaniu nowych. Linia dermokosmetyków EPTA SPOT redukuje nadprodukcję melaniny i przywraca cerze jednolity koloryt, a dodatkowo złuszcza i działa antyoksydacyjnie.
Solarium na trądzik?
Pamiętajmy też, że słońce przyspiesza starzenie skóry. Warto wspomnieć, że przy cerze trądzikowej niewskazane jest korzystanie z solarium. Podobnie jak w przypadku kąpieli słonecznych, poprawa skóry może być krótkotrwała. W wyniku korzystania z solarium dochodzi do pogrubienie naskórka. Zwiększenie grubości jego warstwy rogowej sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych, a to ostatecznie nasila trądzik. Nadmierne opalanie – każde, zarówno to naturalne, jak i w solariach, prowadzi do zmian w obrębie skóry zwanych fotostarzeniem (photoaging) i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
Opalenizna zniknie, trądzik zostanie…
Jak widać z wakacji można „przywieźć” różne pamiątki – czerwone krostki, przebarwienia, blizny potrądzikowe. Letnia radość z poprawy stanu naszej cery mija we wrześniu, gdy trądzik powraca niczym bumerang. Stąd wskazówka, by kontrolować ilość godzin, na jaką wystawiamy się na słońce i stosować kremy z wysokim filtrem (SPF 30-50). Po kąpielach słonecznych polecamy dokładnie oczyścić skórę z potu, łoju, kosmetyków oraz innych zanieczyszczeń. Skóra tłusta i skłonna do trądziku powinna być potraktowana dedykowanymi kosmetykami z odpowiedniki formułami oczyszczającymi pory skórne i regulującymi wydzielanie sebum. Najlepiej, gdy stosowane są seriami, jak preparat do codziennego oczyszczania skóry EPTA AC Cleansing Scrub oraz Emulsja EPTA AC. Składniki emulsji pozwalają zredukować znacząco wydzielanie sebum, pozostawiając skórę zmatowioną. Może być używany samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
Podsumowując w starciu „trądzik kontra słońce” lepiej być ostrożnym. Słońce w tej kwestii bywa zdradliwe.