Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Czy parabeny są szkodliwe?
Czy parabeny są szkodliwe?

Konserwują i przedłużają trwałość kosmetyków. Podrażniają skórę i działają alergizująco. Stosowanie niektórych jest zabronione. Dlaczego parabeny budzą tyle niepokoju? Co warto o nich wiedzieć? Rozkładamy parabeny na czynniki pierwsze!

Czym są parabeny?

Jeśli czytasz składy kosmetyków, zauważyłaś pewnie, że niemal wszystkie bazują na wodzie. „Aqua” występuje jako pierwszy i główny składnik kosmetyków i jest jednocześnie idealnym środowiskiem dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Dlatego, by przedłużyć trwałość produktów kosmetycznych, stosuje się środki konserwujące. Jednym z nich są właśnie parabeny.

Parabeny to konserwanty używane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Są wszechobecne w składach takich kosmetyków jak kremy, balsamy, mydła, szampony, maseczki, toniki, podkłady, błyszczyki i pomadki do ust. Nie zmieniają cech kosmetyków i pozwalają utrzymać świeżość nawet o kilkanaście miesięcy dłużej. Nie zmieniają koloru, zapachu czy gęstości produktu.

Parabeny w kosmetykach

Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben – to najczęściej spotykane na etykietach związki. Parabeny znajdziemy w składach popularnych kosmetyków drogeryjnych znanych marek, np.: w kremie do twarzy przeznaczonych dla skóry wrażliwej, w kremie do skóry tłustej z problemami naczyniowymi, w kremie przeciwzmarszczkowym dla mężczyzn, w kremie do pielęgnacji dzieci i niemowląt od 1 dnia życia.

Skąd tyle kontrowersji wokół parabenów? Przecież konserwanty zapobiegają zakażeniom mikrobiologicznym kosmetyków i przedłużają ich trwałość o kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Substancjom zarzuca się działanie imitujące estrogeny, czyli hormony płciowe, które obniżają płodność u mężczyzn. O parabenach zrobiło się też głośno po opublikowaniu wyników badań komórek nowotworowych pobranych z piersi. Wykryto niewielkie ilości tych konserwantów. Dlatego na całym świecie zaczęto szczegółowo badać parabeny, pod kątem ich wpływu na rozwój raka. W tej chwili są najlepiej zbadanymi konserwantami i ostatecznie nie zakazano ich stosowania. Spokojnie… by parabeny były szkodliwe dla męskiego układu hormonalnego lub groziły rozwojem raka piersi ich stężenia musiałyby być kilkaset razy większe, niż te, które znajdziemy w kosmetykach i w żywności.

Parabeny muszą wykazywać się nietoksycznością. Nie mogą przenikać przez skórę, ani w jakikolwiek inny sposób szkodzić zdrowiu. Mimo, że podlegają badaniom Komisji Europejskiej, wciąż budzą niepokój. W krajach Unii Europejskiej dopuszczalne są produkty, w których stężenie parabenów nie przekracza 0,4%. Zabronione jest natomiast stosowanie parabenu izopropylu, parabenu izobutylu, parabenu fenylu, parabenu benzylu oraz parabenu pentylu.

„Paraben free”, ale czy to wystarczy?

Niektóre kosmetyki wolne od parabenów nie gwarantują bezpiecznego składu. Wyeliminowanie parabenów skutkuje zastosowaniem innych środków konserwujących, takich jak alkohole, np. Alcohol Denat.(alkohol denaturowany), Ethyl Alcohol (etanol), Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy), Isopropyl Alcohol (alkohol izopropylowy), pochodne kwasów karboksylowych, aldehydów, fenoli, siarczyny.

Czym zastępuje się parabeny w kosmetologii?

Konserwanty syntetyczne, takie jak parabeny, zastępuje się konserwantami naturalnymi o działaniu mikrobójczym. Naturalne olejki eteryczne to substancje pozyskiwane ze świeżych lub suszonych roślin - ich kwiatów, liści, nasion, łodyg i korzeni - w procesie destylacji parą wodną, rzadziej filtracji i wyciskania. Wśród najpopularniejszych znajdują się olejki:

  • lawendowy,
  • szałwiowy,
  • manuka,
  • sandałowy,
  • migdałowy,
  • eukaliptusowy,
  • drzewa herbacianego,
  • oczaru Wirginijskiego i inne.

Gdzie nie znajdziemy parabenów?

Coraz więcej producentów kosmetyków nie dodaje parabenów i oznacza swoje produkty jako „paraben free”. Wśród nich znajdują się:

  • dermokosmetyki przeznaczone dla skóry problematycznej i wrażliwej,
  • kosmetyki mineralne,
  • kosmetyki dla alergików,
  • kosmetyki ekologiczne, charakteryzujące się krótkim okresem ważności, z zaleceniem przechowywania w szczególnych warunkach, najlepiej w lodówce,
  • produkty naturalne, nieprzetworzone, takie jak oleje roślinne, maseczki i toniki robione z produktów spożywczych, do natychmiastowego użycia.

Dermokosmetyki pozbawione są w większości sztucznych barwników, zapachów i drażniących parabenów, przez co mogą być polecane do pielęgnacji m.in. skóry wrażliwej, z przebarwieniami i stanami zapalnymi. Mają też ograniczony skład – a im mniej składników, tym bardziej naturalny produkt. Preparaty Eptaderm ograniczają się do kilku oryginalnych i skutecznych składników. Dla porównania - krem drogeryjny może zawierać ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. Dodatkowo produkty Eptaderm są bezzapachowe i wszystkie posiadają badania kliniczne.

Zawsze warto czytać składy wszystkich kosmetyków używanych do codziennej pielęgnacji. Wiedza to pierwszy krok do świadomych zakupów.

Zobacz również

KOSMETYKI Z WITAMINĄ C - WITAMINA MŁODOŚCI
Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Czytaj więcej
PRZEBARWIENIA SKÓRY – WSZYSTKO, CO POWINNAŚ O NICH WIEDZIEĆ
Jasna sprawa, że każdej z nas zależy nie tylko na gładkiej i jędrnej skórze... Jednolity koloryt i blask są w zasięgu pożądania każdej kobiety. Co stoi na drodze do realizacji tego celu? Przebarwienia! Są efektem działania hormonów, starzenia się skóry, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jak je rozjaśnić i wstrzymać proces powstawania ciemnych plam na twarzy i reszcie ciała? Jak poradzić sobie z przebarwieniami?
Czytaj więcej
DERMOKOSMETYKI W TRENDACH - RAPORT
Konkurencja wśród kosmetyków rośnie w zawrotnym tempie. Serca konsumentów podbijają dermokosmetyki. Jak wygląda ich ewolucja, czego konsumenci oczekują od preparatów do pielęgnacji skóry. Zapoznaj się z wynikami raportu, na celowniku którego znalazły się kosmetyki dermatologiczne.
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl