Eptaderm

   Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Nadmierna potliwość – jak sobie z tym poradzić?
Nadmierna potliwość – jak sobie z tym poradzić?

Hormony, stres, niewłaściwe obuwie? Nadmierna potliwość to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Towarzyszą jej infekcje grzybiczne, kłopotliwe plamy pod pachami, nieprzyjemny zapach, uczucie wstydu. Jak radzić sobie z poceniem się? Jakie środki i metody pomogą w odzyskaniu kontroli nad pracą gruczołów potowych?

Pot to naturalne zjawisko niezbędne do funkcjonowania ludzkiego ciała, którego wydzielanie kontrolują gruczoły potowe. Czasami jednak dochodzi do nadmiernego pocenia się, co powoduje dyskomfort życia oraz zaburzenia relacji interpersonalnych.Nadpotliwość, czyli hiperhydroza dotyczy około 1-3 procent populacji. Hiperhydroza występuje nie tylko pod pachami, ale także na dłoniach, stopach, a nawet twarzy i linii włosów.

 

Leki na nadpotliwość

Do walki z nadmierną potliwością staje farmakologia i leki. Stosuje się m.in.: 

  • Antyperspiranty na receptę zawierające chlorek glinu, które hamują wydzielanie potu i zapobiega przykremu zapachowi.
  • Kremy na receptę zawierające glikopirolan pomocny dla osób cierpiących na nadmierne pocenie się.
  • Dermokosmetyki w formie kremów z formułami regulującymi pracę gruczołów potowych, redukującymi nieprzyjemny zapach potu, łagodzącymi podrażnienia i działającymi antyseptycznie. Taki efekt przynosi krem do ciała z linii EPTA DEO. Jego formuła nie zawierają parabenów i jest odpowiednia także dla skóry wrażliwej oraz delikatnej.
  • Leki działające poprzez blokowanie niektórych impulsów nerwowych, np. leki doustne blokujące substancje chemiczne, które pozwalają niektórym nerwom komunikować się ze sobą.
  • Leki przeciwdepresyjne i uspokajające mogące zmniejszyć nadmierne pocenie się, których źródłem są nerwy i niepokój.
  • Zastrzyki z toksyny botulinowej hamujące pracę gruczołów potowych. By terapia była skuteczna należy wykonać serię zastrzyków w skórę okolicy dotkniętej nadpotliwością. Efekty utrzymują się od sześciu do 12 miesięcy, po czym zabieg należy powtórzyć.

 

Domowe sposoby na nadpotliwość

Niekiedy domowe sposoby i niewielkie zmiany stylu życia mogą pomóc w radzeniu sobie z poceniem się i wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu ciała.
Oto metody na zwalczanie nadpotliwości, które warto wykorzystać:

  • Antyperspiranty dostępne bez recepty zawierające związki glinu. Glin, czyli aluminium jest powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków przeciwpotowych. Ten rodzaj produktu może pomóc przy niewielkiej nadpotliwości.
  • Alternatywą tradycyjnych antyperspirantów są kryształy w formie minerału lub żelu aplikowane za pomocą kulki czy sztyftu. Najpopularniejszym jest ałun. Ma on działanie antybakteryjne, ściągające, zmniejszające potliwość. Sprawdzi się także jako talk neutralizujący potliwość stóp. Ałunem w proszku można posypać skarpetki lub wnętrze butów. To zniweluje nieprzyjemny zapach i zatrzyma rozwój bakterii. Antyseptyczne działanie ałunu w proszku sprawdzi się również podczas kąpieli.
  • Wybierz buty i skarpety wykonane z naturalnych materiałów. Buty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra, zapobiegają poceniu się stóp, pozwalając stopom oddychać.
  • Prowadząc aktywny tryb życia, dobrym wyborem będą skarpety sportowe odprowadzające wilgoć. Warto też częściej zmieniać skarpetki i przed założeniem czystej pary każdorazowo dokładnie osuszać stopy. Każdy rodzaj aktywności posiada też  dedykowaną do dyscypliny odzież. Do ćwiczeń należy wybierać tkaniny odprowadzające wilgoć z powierzchni skóry.
  • By pomóc skórze oddychać w życiu codziennym, warto sięgać po naturalne tkaniny, takie jak bawełna, wełna i jedwab.
  • Przy każdej możliwej okazji warto zdejmować buty, a nawet chodzić boso, by przewietrzać stopy.
  • Nadpotliwość wynikającą z podwyższonego stresu można kontrolować za pomocą metod alternatywnych, takich jak akupunktura, techniki relaksacyjne, w tym joga i medytacja.

Pocenie się a dieta

Objawy nadpotliwości mogą być ciągłe lub sporadyczne. Osoby cierpiące na hiperhydrozę doświadczają słabszej lub silniejszej formy potliwości. Istnieją czynniki, które wydają się pogarszać objawy, a wśród nich znajduje się dieta bogata w:

  • sól
  • ostre przyprawy
  • kawę i herbatę
  • warzywa takie jak cebula, szparagi, brokuły

Pomoc specjalistów

Nadmierne pocenie się może mieć różne podłoża, dlatego wizyta u lekarza dermatologa lub endokrynologa nie jest przesadą. Kiedy domowe metody zawodzą, lekarz może odkryć właściwą przyczynę nadpotliwości i dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne bądź operacyjne.

Nadmierne pocenie się może też być przyczyną dyskomfortu i zażenowania w życiu codziennym, utrudniać funkcjonowanie w pracy oraz różne formy spędzania czasu wolnego i rekreacji. Wszystkiemu winne są mokre dłonie lub stopy, a także mokre, niekiedy żółtawe plamy na ubraniu. To wszystko powoduje poczucie zaniepokojenia objawami swojego organizmu. Skrępowanie może prowadzić do wycofania, frustracji lub zdenerwowania reakcjami innych ludzi. Dlatego oprócz konsultacji z lekarzem pomocna może okazać się rozmowa z innymi osobami z bliskiego otoczenia, a nawet z doradcą medycznym lub psychologiem.

Zobacz również

TRĄDZIK U DOROSŁYCH
Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych? Jakie kroki podjąć, gdy mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym? Jak leczyć zmiany skórne i jak pielęgnować skórę trądzikową?
Czytaj więcej
ŁOJOTOWE ZAPALENIE SKÓRY - CHARAKTERYSTYKA I LECZENIE
Gdy nastanie jesień dermatolodzy obserwują zwiększoną liczbę pacjentów z problemem łojotokowego zapalenia skóry. Czym jest ŁZS? Kto najczęściej cierpli na tę chorobę skóry? Jak łagodzić jej objawy? Jakie terapie warto stosować u dorosłych i niemowląt?
Czytaj więcej
PRZEBARWIENIA SKÓRY - WSZYSTKO, CO POWINNAŚ O NICH WIEDZIEĆ
Jasna sprawa, że każdej z nas zależy nie tylko na gładkiej i jędrnej skórze... Jednolity koloryt i blask są w zasięgu pożądania każdej kobiety. Co stoi na drodze do realizacji tego celu? Przebarwienia! Są efektem działania hormonów, starzenia się skóry, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jak je rozjaśnić i wstrzymać proces powstawania ciemnych plam na twarzy i reszcie ciała? Jak poradzić sobie z przebarwieniami?
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl