Eptaderm

🌟💥🎄Świąteczna promocja🎄💥🌟

-10% na wszystko 🎁

kod: EPTAGLAM

Darmowa dostawa od 250 zł 🚚 

 

Składy kosmetyków - co się w nich kryje?
Składy kosmetyków - co się w nich kryje?

Składy kosmetyczne… listy substancji o dziwnych i często niewiele mówiących nazwach. Które składniki preparatów kosmetycznych są cichymi bohaterami, a które czarnymi charakterami i szkodnikami? Skórę mamy jedną. Warto zatem wiedzieć, co jej fundujemy! Czytamy etykiety. Zacznij edukację od tego wpisu.

Składy kosmetyków - czy potrafisz je czytać ?

Coraz częściej spotykamy się ze świadomymi konsumentami, którzy dokładnie wiedzą, czego potrzebuje ich skóra. Wiele mówi się o składach INCI, badaniach gotowego wyrobu kosmetycznego i składnikach zawartych w kosmetykach, co jest dobrym prognostykiem i powinno cieszyć. Ale czy na pewno właściwie interpretujemy poszczególne oznaczenia i znamy ich zastosowanie? Czy czasem nie idziemy za trendem, kupując kosmetyki ze względu na popularny, modny składnik, przepiękne opakowanie lub powalającą promocję, zamiast na formułę?

System INCI – analiza składników kosmetyków

INCI… czy coś Ci to mówi? To skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Jeśli kiedykolwiek czytałaś skład kosmetyku, to oznacza, że w jakimś stopniu czytałaś właśnie INCI – nazwy pochodzące z ujednoliconego systemu składników kosmetycznych. Informacja ta znajduje się na opakowaniu każdego preparatu. Jest zwyczajnie spisem substancji na etykiecie. Co jednak istotne, są to informacje dotyczące jedynie obecności konkretnych składników, bez uwzględnienia ich procentowej zawartości. Najczęściej jednak poszczególne substancje są wypisane zgodnie z ich stężeniem. Oznacza to więc, że te wypisane na początku wykazują największe stężenie w kosmetyku, a te na końcu – najniższe, czyli jest ich najmniej. 

Jakich składników najlpiej unikać w kosmetykach?

Aby móc poprawnie zinterpretować skład kosmetyku i przed zakupem móc stwierdzić, czy będzie od odpowiedni dla naszej cery lub problem skórnego, warto wiedzieć, które z wymienionych na etykiecie składników uchodzą za zbawienne, a które za niepożądane. Rozprawmy się najpierw z tymi drugimi.

Parafina i składniki ropopochodne – na temat parafiny powstało wiele sprzecznych informacji, dlatego obecnie trudno stwierdzić, czy ma negatywny wpływ na naszą skórę. Jedno jest pewne – tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę ochronną, co może utrudnić wymianę gazową. Unikać powinny jej zwłaszcza osoby, które mają cerę mieszaną, tłustą lub trądzikową.

Glikol propylenowy – to pochodna ropy naftowej, która może wykazywać działanie drażniące.

Formaldehyd – trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy. Donory formaldehydu (tak wiemy… już sama nazwa brzmi złowieszczo) to pochodne formaldehydu w kosmetykach. Został wycofany jako środek konserwujący kosmetyki ze względy na silne właściwości drażniące oraz toksyczne.

Chemiczne filtry UV – ich stosowanie może powodować zmiany hormonalne.

Parabeny – to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego (PHBA). Parabeny zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów. Są najczęściej używaną substancją konserwującą produkty kosmetyczne. W dopuszczalnych stężeniach są bezpieczne, jednak część z nich ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego lub powoduje reakcje uczuleniowe. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna się nam zapalić widząc na etykiecie któryś z tych parabenów: Butylparaben, Benzylparaben, Ethylparaben i Isobutylparaben.

Peptydy AMP – to również kontrowersyjne konserwanty przyczyniające się do alergii, szczególnie u osób ze skórą wrażliwą. Przyczyniają się do przesuszania i złuszczania naskórka.

Konserwanty – to składniki, rolą których jest chronienie kosmetyku przed zanieczyszczeniami biologicznymi i przedłużanie trwałości kosmetyku. Mają więc zapewniać produktom kosmetycznym bezpieczeństwo. Niestety nierzadko uczulają i obciążają skórę. Do szkodliwych konserwantów zalicza się m.in. Chlorhexidine, Disodium EDTA, Imidazolidinyl Urea, Methylisothiazolinone. 

Pożądane składniki kosmetyków

Jeśli po poprzednim akapicie jesteś lekko przerażona, pamiętaj, że ta wiedza to pierwszy krok do bardziej świadomych zakupów i mądrej pielęgnacji skóry. Zastanawiasz się, jakich składników warto szukać przy analizie etykiet kosmetycznych? To zależy, jakiego efektu pożądasz. Istnieje szereg dobroczynnych substancji, które w różny sposób oddziałują na naszą skórę. Wśród nich znajdziemy:

  • wodę – główny składnik większości preparatów kosmetycznych,
  • substancje bazowe, to np. woda, alkohol, emulgatory, konserwanty,
  • substancje czynne, inaczej aktywne wykazujące różne działanie na powierzchni lub w głębszych warstwach skóry,
  • rozpuszczalniki takie jak gliceryna, glikol, oleje. 

Omówmy kilka z nich.

Oleje naturalne – stanowią źródło witamin i kwasów tłuszczowych. Są także silnymi antyoksydantami.

Ekstrakty z roślin – mają różne zadania, w zależności od danej rośliny. Rośliny to bagactwo składników aktywnych, dlatego do stworzenia wyciągu można wykorzystać nasiona, kwiaty, liście, korę i korzeń. 

Retinol – dość znany i popularny składnik preparatów przeciw starzeniu się skóry. Mówi się nawet o tym, że potrafi zdziałać cuda, zarówno jeśli chodzi o skórę trądzikową i tłustą, jak i skórę z przebarwieniami i naznaczoną zmarszczkami. Retinol to tak naprawdę witamina A w czystej postaci. Wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, co wspiera odbudowę żywej warstwy skóry i pomaga w spłyceniu zmarszczek. Retinol działa złuszczająco, rozjaśniająco. Reguluje też wydzielanie łoju. Przy terapiach z użyciem retinolu należy być ostronym, bo potrafi on przesuszać naskórek lub wywołać zaczerwienienia. Jest substancją fototoksyczną, więc kontakt ze słońcem skóry potraktowanej retinolem, może skończyć się podrażenieniem i przebarwieniami. Zaleca się stosowanie preparatów z retinolem na noc I stosowanie jednocześnie lekkich kremów nawilżających. 

Witamina C – zwana “witaminą młodości”. Czy to nie przesada? Absolutnie nie! Witamina C ma ogromny wpływ na stan skóry. Rozświetla skórę i sprawia, że wygląda ona promiennie. Rozjaśnia przebarwienia. Witamina C wspomaga proces wytwarzania kolagenu. Jest też silnym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki przyspieszające proces starzenia się skóry. Witamina młodości chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, stąd określenie, że działa “anti-agingowo”, czyli spowlania oznaki starzenia.
Zaintrygowała Cię witamina C? A co powiesz na intensywne serum z najwyższym na rynku 35% stężeniem witaminy C do użytku domowego? Sprawdź je. EPTA C35 Serum to nasz bestseller.

Witamina E – podobnie jak witamina A oraz C neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia skóry. Witamina E dodatkowo łagodzi podrażnienia i nawilża skórę oraz zapobiega utracie wody z naskórka.
Antyoksydacyjne działanie witaminy E poczujesz dzięki linii EPTA CRÈME, w której swoich nawilżajacych mocy dostarcza preparat oczyszczający oraz krem do twarzy. 

Gliceryna – to składnik bazowy lub aktywny kosmetyku, utrzymuje jego płynną konsystencję, ale też jest substancją nawilżającą. Poza tym ma moc przenikania przez warstwę rogową naskórka, co pomaga w penetrowaniu innych substancji w głąb skóry.
Gliceryna jest nierzadko składnikiem preparatów do walki z nadpotliwością.
W EPTA DEO Spray pełni funkcję nawilżającą. Formuła tego preparatu nie zawiera parabenów, pomaga w regulacji pracy gruczołów potowych, łagodzi podrażeniania i redukuje nieprzyjemny zapach potu.

Kwas salicylowy – reguluje wydziela sebum i posiada właściwości antybakretyjne, dlatego jest częstym gościem etykiet preparatów dedykowanych skórze trądzikowej oraz tłustej. Kwas salicylowy działa też złuszczająco i wspomaga penetrację pozostałych składników aktywnych aplikowanych w dalszych krokach pielęgnacji.
Wśród składów dermokosmetyków EPTADERM kwas salicylowy znalazł swoje miejsce emulsja EPTA VTLG przeznaczonej do regulowania depigmentacji skóry powstałej w wyniku bielactwa.  

Mocznik – składnik aktywny o bardzo odpowiedzialnej roli – utrzymuje właściwe nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Mocznik, czyli urea zmiękcza i nawilża skórę, działa złuszczająco, likwisuje jej szorstwkość i redukuje łuski, dlatego często występuje w preparatach walczących ze zrogowaciałym naskórkiem i łuszczycą. Niech rzuci kamieniem, kto nigdy nie użył kremu do stóp z mocznikiem, aby zmiękczyć suchą skórę i doprowadzić stopy do porządku.
Szukasz dermokosmetyków z mocznikiem, by wspomóc swoje leczenie zmian rumienowych i łuszczycowych? Poznaj kompletną linię stworzoną specjalnie do terapii kosmetycznej EPTA PSO

Woda lodowcowa – nawilża, rewitalizuje i łagodzi podrażnienia. Zalecana szczególnie dla cery wrażliwej. Woda lodowcowa to główna bazowa substancja dermokosmetyków EPTADERM. Tworzone przez nas kosmetyki w swojej bazie posiadają krystalicznie czystą wodę ze szwajcarskich lodowców, która słynie z bogactwa i doskonałego składu soli mineralnych.

Przebadany dermatologicznie… tylko co to znaczy?

Testowany dermatologicznie” – brzmi znajomo? Coraz więcej kosmetyków oznaczanych jest taką adnotacją. Co ona oznacza? Kosmetyk testowany dermatologicznie zostaje poddany badaniom pod kątem podrażnień i uczuleń. Takie testy wykonywane są w laboratoriach i nadzoruje je lekarz dermatolog. Zazwyczaj są to testy kontaktowe płatkowe. Badany preparat przylega bezpośrednio do skóry i obserwowana jest reakcja skóry. 
Obecnie testy dermatologiczne dla kosmetyków nie są obowiązkowe. To oznacza, że kosmetyki które nie posiadają tej adnotacji mogą w niektórych przypadkach działać drażniąco lecz wcale nie muszą być gorsze.

Dermokosmetyki EPTADERM:

  • są testowane dermatologicznie
  • nie są testowane na zwierzętach 
  • są bez zapachu
  • są bez parabenów

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dermokosmetykach EPTADERM, dobrać preparat odpowiedni dla Twojej skóry lub problem skórnego, z którym się mierzysz – skontaktuj się z nami.

Zobacz również

DLACZEGO DERMOKOSMETYKI?
Piękno zaczyna się od zadbanej, zdrowej skóry. Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru liczne produkty do pielęgnacji skóry. Wśród nich kosmetyki drogeryjne, naturalne, produkty ziołowe, TCM, czyli tradycyjnej medycyny chińskiej oraz dermokosmetyki. Czym są dermokosmetyki? Czym różnią się od innych produktów? Jak działają na naszą skórę.
Czytaj więcej
KOSMETYKI Z WITAMINĄ C - WITAMINA MŁODOŚCI
Czy nasze zmarszczki mogą być mniej widoczne bez skalpela? Czy można ujednolicić koloryt cery? Czy da się zwolnić tykanie zegara biologicznego? Czy jakaś substancja ma tę moc przywracania skórze jędrności i blasku? Tak! Jest nią aktywna witamina C. Jakie właściwości ma witamina C? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie wymagania powinien spełniać kosmetyk z „witaminą młodości”?
Czytaj więcej
WYPADANIE WŁOSÓW - PROBLEM Z GŁOWY!
Mówi się, że włosy są koroną kobiety. Z pewnością są jej ozdobą, a kobiety od wieków poświęcały im dużo uwagi i czasu. Co jednak, kiedy pomimo pielęgnacji, włosy nadmiernie wypadają? Jaka jest przyczyna ich wypadania? Jak poradzić sobie z utratą włosów i zapobiec temu w przyszłości? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.
Czytaj więcej

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl