Grzybica, łuszczyca paznokci, zanokcica - to częste choroby paznokci. Wszelkie zmiany na paznokciach jak żółte paznokcie, pękająca płytka, rozdwojone paznokcie, rysy, odwarstwienia - mogą wskazywać na chorobę. Jak rozpoznać i leczyć choroby paznokci?
Jak powinien wyglądać zdrowy paznokieć?
Zacznijmy od tego, czy wiesz, jak powinien wyglądać zdrowy paznokieć? Zdrowe paznokcie powinny być gładkie i mocne, bez żadnych przebarwień na powierzchni ani pod nią. Paznokcie należą do tzw. przydatków skóry i pełnią funkcje ochronne przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Rzadko myślimy o zdrowiu naszych paznokci. Częściej skupiamy się na skórze, włosach, a przecież paznokcie też mogą zachorować.
Poza bólem i i innymi dolegliwościami fizycznymi, choroby paznokci powodują dyskomfort psychiczny. Wstydzimy się "chorych" paznokci, a przecież dłonie to nasza wizytówka. Z drugiej strony zmiany na paznokciach odzwierciedlają kondycję naszego organizmu, dlatego warto się im przyglądać i nie lekceważyć zmian. Wygląd paznokcia może bowiem sygnalizować np. anemię, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, chorobę jelit, łuszczycę, grzybicę, bielactwo, nadmierny stres, odwodnienie organizmu, niewłaściwą pielęgnację, niedobory pokarmowe, jak wapń, magnez, żelazo, cynk, albo wręcz odwrotnie - nadmierne spożycie węglowodanów.
Łuszczyca paznokci – czy jest zaraźliwa?
Łuszczyca paznokci to rodzaj łuszczycy występujący w obrębie paznokci i zwykle również skóry. Łuszczyca jest przewlekłą i dokuczliwą chorobą. Obniża nastrój i jakość życia. Stanowi źródło wstydu. To schorzenie, które ciężko ukryć, zakryć, dlatego chorzy zmagając się z łuszczycą w życiu codziennym, walczą również z ograniczeniami w sferze społecznej, zawodowej, intymnej… Nie pomaga trend bycia ładnym i idealnym. Łuszczyca to wciąż schorzenie leczone „po cichu”, którego przyczyna nie została jeszcze całkowicie poznana. Zazwyczaj łuszczyca zaczyna się w wieku dojrzałym. W znacznym stopniu jest ona uwarunkowana genetycznie. Co istotne i warte zapamiętania oraz powtarzania - łuszczyca nie jest zakaźna. W większości przypadków jej występowanie jest spowodowane czynnikami dziedzicznymi.
Łuszczyca paznokci najczęściej występuje w połączeniu ze zmianami na skórze gładkiej. Zazwyczaj występuje u osób, które już dłuższy czas borykają się z łuszczycą skóry. Dotyka kobiet i mężczyzn. Częściej pojawia się na paznokciach u rąk, niż u stóp.
Objawy łuszczycy paznokci
Zmiany stwierdzane w obrębie paznokci zależą od lokalizacji procesu łuszczycowego. Gdy choroba zajmie macierz paznokcia, mogą się pojawić naparstkowanie – wówczas w płytce paznokciowej dochodzi do powstania pojedynczych wgłębień. Są one relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Naparstkowanie obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie.
Jak poradzić sobie z łuszczycą paznokci ?
Odpowiedzią na to pytanie jest zlokalizowanie wewnętrznego problemu naszego organizmu, który odpowiada za powstałe zmiany. Dokładne rozpoznanie i uzupełnienie niedoborów to krok pierwszy. Drugim pomocnym krokiem jest wsparcie od zewnątrz, które zregeneruje płytkę. Preparat EPTA PSO Nalis jest odżywką odbudowującą płytkę paznokcia. Sprawdza się nie tylko na paznokciach z widocznymi anomaliami jak bruzdy i zgrubienia lub zmianami chorobowymi takimi typowymi dla łuszczycy paznokci. Wspiera też odbudowę płytki zniszczonej wskutek noszenia paznokci żelowych czy hybrydowych, kiedy płytka po ich zdjęciu jest słaba, łamliwa, matowa i rozdwaja się. Odżywka EPTA PSO Nails nie zawiera parabenów, jest pozbawiona zapachu i przeszła testy dermatologiczne. Ponieważ nie jest to lakier i nie zostawia błyszczącej warstwy, śmielej sięgają po nią również mężczyźni dotknięci łuszczycą paznokci. Zwyczajnie preparatu nie widać, co daje im komfort użytkowania.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, którą wywołują grzyby. Grzybica najlepiej rozwija się w środowisku ciepłym i wilgotnym, stąd częściej możemy spotkać się właśnie z grzybicą stóp. Choroba może zaatakować jedną płytkę paznokcia lub przenieść się na pozostałe. Grzybica zajmuje najczęściej pierwszy oraz piąty palec u stopy. Przypadłość ta lubi wracać, dlatego po zakończonym leczeniu należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza dermatologa oraz bardzo dokładnie dbać o higienę osobistą.
Grzybica paznokci - rozpoznanie
Jakie są objawy grzybicy paznokci? Grzybicę wywołują z reguły dermatofity. Zaatakowany przez nie paznokieć stopniowo zmienia wygląd.
Objawy grzybicy paznokci:
- przebarwienia - najpierw białawe, później żółtawe, wreszcie brązowe,
- płytka łuszczy się i rozwarstwia, staje się coraz grubsza, trudno ją przyciąć,
- stopy brzydko pachną, bo pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi.
Rozdwajanie się paznokci
Rozdwajanie się paznokci może być jednym z objawów grzybicy, ale niekoniecznie. Niekiedy oddzielająca się warstwa zewnętrzna od części łożyskowej może być objawem urazu – uderzenia. W innych przypadkach rozdwajanie się paznokci wcale nie musi być objawem choroby paznokci. Czasami stosowanie silnych detergentów, lakierów a także tak prozaiczna przyczyna jak niewłaściwe używanie pilniczka, może prowadzić do rozdwajania się płytki.
Zanokcica – dlaczego powstaje i jak się objawia?
Zanokcica to zapalenie fałdu paznokciowego, które zwykle powstaje na skutek obgryzania paznokci, a także skórek wokół nich urazu (zwykle uszkodzenie np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych). Jak objawia się zanokcica? Powstaje naciek zapalny. Fałd skórny jest wtedy zaczerwieniony, spuchnięty, co może także powodować pulsujący ból.
Choroby paznokci nie wolno lekceważyć. Jeśli widzimy jakiekolwiek zmiany, bruzdy, fałdy, prążki, białe plamki, łuszczenie, należy rozpoznać przyczynę zmiany. Paznokcie "chcą nam coś powiedzieć", zaalarmować. Reagujmy na każdą zmianę i dbajmy o nie.
Zobacz również


